Wilgoć kapilarna

Co to jest i gdzie występuje wilgoć kapilarna?

Część materiałów budowlanych, takich jak porowate cegły, posiadają wewnątrz sieci naczyń włosowatych (tzw. kapilar), które, podciągając wodę w wewnętrznych strukturach, pełnią rolę maleńkich rurociągów i umożliwiają przepływ wody. Gdy średnice w porach są dostatecznie małe, pojawia się zjawisko podciągania kapilarnego i występuje ono do momentu, w którym ilość podciąganej wody i wody odparowywanej przez powierzchnię materiałów jest równa.
Obecnie już na etapie projektowania budynku poświęca się należytą uwagę izolacji fundamentów i murów. Z tego powodu wilgoć kapilarna najczęściej pojawia się w starszych, wybudowanych przed kilkudziesięcioma laty budynkach, przy których stawianiu używano kiepskiej jakości materiałów izolacyjnych lub w ogóle ich nie stosowano.

Źródło i przyczyny

Wilgoć kapilarna w głównej mierze bierze się z wód gruntowych, które podciągane są w górę suchych części budynku. Krystalizacja soli oraz zróżnicowane temperatury powodują uszkodzenie ścian. Dodatkowo, proces ten jest potęgowany przez szereg innych czynników, które możemy podzielić na:

  • zewnętrzne – należą do nich m.in. wody opadowe i z rozprysków, zawilgocenia higroskopijne oraz wody rozproszone,

  • wewnętrzne – przede wszystkim para wodna, która wydobywa się na skutek codziennych czynności, takich jak prasowanie, gotowanie, pranie, kąpiele oraz samo przebywanie osób wewnątrz budynku.

Jak rozpoznać zawilgocenia kapilarne?

Przybierające formę poziomych fal zawilgocenia dostrzec można najczęściej w dolnych partiach muru, przede wszystkim na wysokości od 1 do 1,5 metra, czasem wyżej. W niektórych sytuacjach w górnej części pasa mogą pojawiać się wysolenia, czyli tzw. wykwity. Są to osady soli powstałe w wyniku wykrystalizowania się związków mineralnych na powierzchni ściany i przedostających się tam z cegieł z zaprawy do murowania.

Wysolenia mogą się powiększać, mają bowiem charakter higroskopijny, co oznacza, że mogą wchłaniać wodę bezpośrednio z otoczenia, np. z rosy, pary wodnej, itd. Nie należy również bagatelizować pękającego i odpadający tynku, gdyż jest to kolejny symptom sugerujący zawilgocenie ściany.

Wzrost wilgoci kapilarnej zdecydowanie wpływa na jakość naszego życia w zakresie:

  • Estetyki - wilgotne ściany i wiecznie odpadające tynki są wyjątkowo nieestetyczne,

  • Atmosfery w domu - wilgoć w powietrzu zdecydowanie „dociąża” atmosferę domu,

  • Jakości powietrza - nieprzyjemny zapach stęchlizny obniża jakość powietrza, którym oddychamy,

  • Wysokich kosztów związanych z ogrzewaniem - wilgotne lub wręcz mokre ściany powodują, że ogrzewanie pomieszczeń trwa dłużej i co za tym idzie: drożej, a atmosfera staje się ciężka i „lepka”.

Osuszanie metodą Biodry

Proces osuszania muru metodą Biodry trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy. Jest to całkowicie bezinwazyjny sposób walki z wilgocią kapilarną. Zamontowane urządzenie, wykorzystując fale magnetycznego pola ziemskiego, równoważy ładunek cząsteczek wody w ścianie. W ten sposób zakłócenia elektryczne zostają wyeliminowane, dzięki czemu woda opada z powrotem do gleby, poniżej poziomu fundamentów.