Bezinwazyjne osuszanie
Zawilgocenie budynku to problem, z którym mierzy się wielu inwestorów oraz właścicieli obiektów zabytkowych, domów i kamienic. Z wilgocią trudno jest się uporać zwłaszcza w starych budynkach o grubych murach i wybudowanych z kamienia fundamentach o nieregularnej strukturze. Określenie stanu zawilgocenia oraz osuszenie obiektu wymaga precyzyjnych badań, pomiarów i ekspertyz.
Na bazie wieloletnich doświadczeń powstał podział, który w prosty i zrozumiały sposób określa zawilgocenie muru w ujęciu procentowym:
do 3% - mur o dopuszczalnej wilgotności,
3–5% - mur podwyższonej wilgotności,
5–8% - mur średnio wilgotny,
8–12% - mur mocno wilgotny,
powyżej 12% - mur mokry.
Obecnie stosuje się różne techniki osuszania budynków. Technologia Biodry, której jesteśmy wyłącznym przedstawicielem na terenie Polski, nie wymaga dodatkowego wiercenia i pompowania do otworów w ścianach związków chemicznych, co jest niezbędne np. podczas iniekcji krystalicznej. Proponowane przez nas rozwiązanie jest zatem metodą całkowicie bezinwazyjnego osuszania. Oznacza to, że w czasie procesu pozbywania się wilgoci w żaden sposób nie ingerujemy fizycznie w strukturę ściany – nie podcinamy murów, nie wiercimy sieci otworów oraz nie podkopujemy fundamentów.
Bezinwazyjne osuszanie Biodry – na czym polega wyjątkowość metody?
Podziemne linie energetyczne, ruch prądów wodnych w ziemi, zanieczyszczenia spowodowane urządzeniami elektronicznymi – wszystkie te czynniki mają wpływ na wytwarzanie się małych napięć elektrycznych. Zaburza to równowagę między ładunkami elektrycznymi znajdującymi się w ziemi i ścianach. Napięciom tym podlegają również cząsteczki wody, które poprzez mocne szumy elektryczne są wypychane w górę ścian.
Występuje efekt podciągania kapilarnego. Wilgoć jest podciągana w górę ściany i trwa to aż do momentu, w którym siła grawitacji przeciwstawia się oddziaływaniu elektrycznemu. Woda, która nie może poruszać się w górę, zaczyna rozprzestrzeniać się na boki. Na tej wysokości tworzy się widoczny pas wilgoci. Wydostająca się poprzez parowanie woda zostawia pobrane z gleby cząsteczki soli w tynku lub ścianie.
Pole elektromagnetyczne, które jest odpowiedzialne za zawilgocenia kapilarne, zmienia swoją wartość w każdej nanosekundzie. Sekret bezinwazyjnego osuszania Biodry polega na małym urządzeniu pobierającym energię z tego samego źródła, które powoduje podciąganie kapilarne. Urządzenie nieprzerwanie wykorzystuje fale pola magnetycznego i odczytuje ich wartość. Następnie równoważy ładunki cząsteczek wody w ścianie i eliminuje tym samym zakłócenia elektryczne.
Urządzenie jest skonfigurowane w ten sposób, że maksymalny punkt podciągania kapilarnego – czyli poziom, na który opadają cząsteczki wody – znajduje się poniżej poziomu fundamentu obiektu.
Zalety Biodry
Oferowana przez nas metoda bezinwazyjnego osuszania jest niezwykle korzystna zarówno pod względem finansowym, jak i użytkowym. Urządzenie nie potrzebuje dodatkowego zasilania, dzięki czemu w eksploatacji jest całkowicie bezkosztowe. Niewielkie urządzenie może być zamontowane w nierzucającym się w oczy miejscu, dzięki czemu nie ma ono negatywnego wpływu na wystrój wnętrza. Brak konieczności ingerowania w strukturę ściany sprawia za to, że metoda może być stosowana podczas remontu czy modernizacji obiektu oraz o każdej porze roku.
Istotne jest również to, że prawidłowe działanie Biodry nie jest w żaden sposób zależne od urządzeń emitujących fale elektromagnetyczne i radiowe, takich jak telefony komórkowe. Jest to również rozwiązanie w pełni ekologiczne, które nie ma żadnego wpływu na ludzi, zwierzęta czy rośliny. Biodry nie generuje żadnych specyficznych, nieprzyjemnych zapachów, które mogłyby być drażniące dla ludzi. Bezinwazyjne osuszanie Biodry w żaden sposób zakłóca zatem codziennego rytmu życiowego.
Średni czas, jakiego urządzenie Biodry potrzebuje do przywrócenia naturalnego poziomu wilgotności w ścianie wynosi od pół do półtora roku. W tym okresie świadczymy naszym klientom usługi, mające na celu kontrolowanie przebiegu bezinwazyjnego osuszania oraz podjęcie działań, które mają zwiększyć efektywność pracy urządzenia. Wykonujemy m.in. inwentaryzacje, badamy zagrożenia dla obiektu, prowadzimy stosowne badania, a także likwidujemy różnego rodzaju grzyby, zarazki, bakterie i pleśnie. Udzielamy też wskazówek i zaleceń odnośnie bezinwazyjnego radzenia sobie z wilgocią.